Oficjalna strona internetowa sekcji narciarskiej GKS "Cartusia", pod redakcją Janusza Meissner

Historia Klubu

Bieg Piastów

Historia sekcji narciarskiej GKS "Cartusia" Kartuzy

Sekcja narciarska GKS "Cartusia" Kartuzy powstała 20 kwietnia 2006 roku, a właściwie została reaktywowana po ponad trzydziestu latach zaprzestania formalnej działalności. Inicjatorem jej powstania jest Janusz Meissner- trener i sekretarz działającego przez 6 lat przy ZST w Kartuzach Uczniowskiego Klubu Sportowego "Ski-Mechanik".

Impulsem do powstania sekcji był systematyczny rozwój narciarstwa biegowego na terenie powiatu kartuskiego oraz propozycja włączenia tej dyscypliny do struktur organizacyjnych Pomorskiej Federacji Sportu w Gdańsku.

Narciarstwo biegowe w Kartuzach ma wieloletnią, bogatą w wydarzenia i sukcesy historię zapoczątkowaną w okresie międzywojennym i kontynuowaną z powodzeniem do początku lat osiemdziesiątych XX w. Ze względu na brak wystarczających informacji nie czuję się kompetentny rozwijać ten  temat szerzej.
 Uczniowski Klub Sportowy "Ski-Mechanik" Kartuzy formalnie powstał w dniu 25 stycznia 2000 roku.
Utworzenie UKS-u było ujęciem w formy prawne działającej przy Zespole Szkół Mechanicznych w Kartuzach sekcji narciarstwa biegowego.                                                                                                                    W roku 1987 z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Eugeniusza Wiatrowskiego i nauczyciela Henryka Zdrojewskiego , zorganizowany został wyjazd uczniów na Bieg Piastów. Od 1988 roku do chwili obecnej prowadzeniem sekcji narciarskiej w ZST zajmuje się nauczyciel wychowania fizycznego Janusz Meissner.                                                                                                                                                               Członkowie sekcji corocznie przygotowują się do udziału w Biegu Piastów i zawodach lokalnych. Klub w tym czasie wykształcił ponad 100 narciarzy, niektórzy z nich osiągnęli znaczące sukcesy.                        Do najlepszych należeli Krzysztof Drewa , Wiesław Skierka , Marek Niklas oraz Tomasz Sychta (wszyscy w Biegach Piastów na 25 km zajęli miejsca w trzeciej dziesiątce na ok. 700 startujących).                          W 1994 roku Janusz Meissner zajął drugie miejsce wśród nauczycieli.                                                               W 1997 roku W. Skierka w biegu głównym na 50 km zajął 81 miejsce na 550 zawodników, którzy ten bieg ukończyli . Otrzymał puchar Przeglądu Sportowego dla najlepszego juniora imprezy (do lat 20).     W roku 2001 w XXV Biegu Piastów zaliczanym do Mistrzostw Polski PZN na 50 km wspomniany W. Skierka zajął 23 miejsce (wśród Polaków) na ok. 1200 zawodników z wielu krajów. W roku 2003 Myszk Michał w tzw. "skrócie" na 10 km zajął 5 miejsce.

W 2004 roku podczas obozu narciarskiego przed Biegiem Piastów uzyskaliśmy najlepsze wyniki w czterech biegach w historii naszych wyjazdów do Szklarskiej Poręby:                                                            Bieg Piastów- 50 km styl klasyczny: Wiesław Skierka 52 m (18 wśród Polaków), 25 km: styl dowolny- Janusz Meissner 104 m., XX Karkonoski BNDiM: Szk. Podst. 5 km: Marcin Skierka 6 m., Gimnazjum - 10 km Piotr Pryczkowski 2 miejsce.

W 2005 roku organizowaliśmy i współorganizowaliśmy wszystkie zawody narciarskie na terenie Kartuz. W Biegu  Piastów  po  raz  pierwszy  w  setce  na  25  km  w  stylu  dowolnym  na  95  miejscu znalazł się J. Meissner.

W 2006 roku uzyskaliśmy bardzo dobre wyniki na XXX Biegu Piastów:                                                                    Bieg główny na dystansie 25 km techniką dowolną:                                                                                                          57 m Meissner Janusz         Kartuzy        (2 wśród nauczycieli)                                                                                    Skrót 10 km- styl dowolny  (bieg dla debiutantów i amatorów) :                                                                                         5  m  Myszk Krzysztof -Tuchlino        7  m  Skierka Marcin - Kartuzy          10 m  Groth Grzegorz -Kartuzy         Również na innych dystansach nasi reprezentanci uzyskiwali dobre wyniki.

W 2001 roku wystąpiliśmy z inicjatywą utworzenia a właściwie rekonstrukcji istniejących przed laty tras narciarskich. Do współpracy zaprosiliśmy Urząd Gminy i Nadleśnictwo Kartuzy - właścicieli i użytkowników terenów na których owe trasy miały się znajdować. Z gronem sympatyków (najczęściej dawnych narciarzy) wytyczyliśmy przebieg tras w oparciu o plac przy Wyspie Łabędziej jako punkcie centralnym do uprawiania narciarstwa biegowego. Początkowo ze środków pozyskanych od sponsorów wykonaliśmy prace ziemne, które określiły przebieg tras. W dalszej kolejności już przy istotnym udziale Nadleśnictwa i Urzędu Gminy wykonaliśmy dalsze prace , które w ostatnich latach pozwalają po pierwszych opadach śniegu przygotować trasy na których  mieszkańcy Kartuz  mogą uprawiać narciarstwo biegowe. W ubiegłym sezonie została zainstalowana tablica informacyjna z legendą, a trasy zostały oznakowane. Oznakowanie tras zostało odnowione w 2006 roku. Jesienią tego roku zostały przeprowadzone prace ziemne na części tras poprawiające ich standard.                                                      Dla uczniów i początkujących narciarzy została przygotowana trasa na boisku SP Nr 2 w Kartuzach.

W celu rozwoju narciarstwa organizujemy (samodzielnie lub we współpracy) cykl zawodów szkolnych i ogólnodostępnych. A to w połączeniu z kilkutygodniowym okresem zimy, oraz przygotowanymi trasami powoduje spore zainteresowanie mieszkańców Kartuz, tą tak popularną przed laty na naszym terenie formą aktywności ruchowej. O ile warunki atmosferyczne pozwolą to będziemy kontynuować nasze zamierzenia .  Jednocześnie liczymy na pomoc tych, którzy mogą wesprzeć nasze poczynania a wszystkich innych zapraszamy do współpracy.